Pazartesi , Kasım 20 2017
Mecburi hizmetle ilgili genel paylasim bolumu....
Kullanıcı avatarı
Anayasa Mahkemesi Mecburi hizmete devam kararının gerekçelerini açıkladı


Anayasa Mahkemesi Mecburi hizmete devam kararının gerekçelerini açıkladı. Bilindiği gibi Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz yılın Mart ayında Mecburi hizmetle ilgili olarak devam kararı almıştı.

Devamı: http://www.hekimhaber.com/article/sagli ... ktor/1451/
Kullanıcı avatarı

 #355168  gönderen drumutt
 11.12.2007 - 17:43:32
Uzmanlığı hemen kazanan şanslı
TTB, mecburi hizmetin nasıl uygulanacağına ilişkin yaptığı açıklamada, mezun olur olmaz uzmanlık sınavını kazananların, sadece uzmanlık için öngörülen zorunlu hizmeti yapacağını bildirdi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Anayasa Mahkemesi’nin “mecburi hizmet” adıyla bilinen yasayı onaylamasıyla ilgili kararının sonuçları hakkında bilgi verdi. TTB’den yapılan açıklamada, tıp fakültesinden mezun olan hekimlerin, TUS’u hemen kazandıkları takdirde, pratisyen hekimlik dönemi için öngörülen zorunlu hizmeti ilave olarak yapmak zorunda kalmayacakları bildirildi. Buna göre, mezuniyet sonrası hemen uzmanlık sınavını kazananlar, sadece uzmanlık için öngörülen zorunlu hizmeti yapacak, pratisyen hekimlik dönemi için öngörülen hizmetten muaf olacak.

Mecburi hizmet uygulamasıyla birlikte, ister yurt dışında ister Türkiye’de, ister özel üniversitede ister kamu üniversitesinde eğitim görmüş olsun, Türkiye’de hekimlik yapacak herkes zorunlu hizmet yapacak. Danıştay tarafından genelgenin yürütmesinin durdurulduğu dönemde tıp fakültesinden mezun olanlar ile uzmanlık eğitimini tamamlayanlar da zorunlu hizmet yükümlülüğü kapsamında olacak.

Pratisyen hekimliğe ilişkin zorunlu hizmet süresinin yarısında uzmanlık eğitimine başlayanlar için de geriye kalan süre ortadan kalkacak. Pratisyenlik döneminin tamamını yaptıktan sonra uzmanlık eğitimine başlayanlar ise uzmanlık eğitimi için belirlenen süreyi de yapacak.

Daha önce pratisyen hekim olarak ya da uzman olarak zorunlu hizmetini yapıp da bu yasa döneminde uzman olan ya da yan dal uzmanı olanlar yine bu yasa hükümlerine tabi olacaklar ve bu eğitimleri için ayrıca zorunlu hizmeti yapacakl
ar.
medimagazin
------------------------
Peki müstafiler için durumda bir değişiklik var mı acaba?Yani uzmanlık yaparken pratisyenliğin mecburi süresi eklenecek mi yine?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

 #355240  gönderen drumutt
 11.12.2007 - 23:11:47
??????

 #355303  gönderen drscapula
 12.12.2007 - 10:36:05
peki arkadaşlar gerekçeli kararda şöyle bişey gözüme çarptı mecburi hizmetini yapan tabipler
sözleşmeli personel statüsünde olduklarından .... gibi bir madde var buna bakarsak bizim direk sözleşmeli hakkımız var gibi anlam çıkıyor ??
yanlışmı anlamışım acaba?

 #355310  gönderen drhakan112
 12.12.2007 - 11:25:25
Daha önceki mecburi hizmet kanununda,pratisyen hekimler için Tıp Fakültesi diploması,Uzman Hekimler için ise,Uzmanlık Belgesi Mecburi Hizmet yapmadan verilmiyordu.
Şimdiki Mecburi Hizmet kanunu nasıl bilmiyorum.
Eğer Mecburi Hizmete gitmeyene Diploma ve Uzmanlık Belgesi veriliyorsa sorun yok.Ama verilmiyorsa ve bu durum Tıp Fakültesine başlamadan yada Uzmanlığa başlamadan önce imza karşılığı bilgilendirilmiş olsaydı Anayasa Mahkemesi yerden göğe haklıydı.80 li yıllardaki Mecburi Hizmete ise herhangi bir bilgilendirme olmadı.SESE SİSİ mecburi hizmet yaptık.Sonrasında da diplomalarımızı alabildik.Mecburi Hizmet yapmıyanlara ise Diploma verilmedi.Hatta belli süre meslekten men cesası geldi...Hatta o yıllarda Tıp Fakültesini bitirip sırf Mecburi Hizmet nedeniyle Diploma alamamış ve hekimlik dışında işler yapan çok arkadaş var...

Tıp Fakültesine girmeden önce ya da uzmanlığa başlamadan önce şu kadar süre mecburi hizmet var,aksi takdirde diplomalarınızı veya uzmanlık belgenizi alamazsınız diye bir sözleşme imzalanıyorsa soru yok..